Click-in checkar in hos Kalmar Science Park
Tim, Kristian och fyra andra delägare tar med Click-in i inkubatorn
Tim Börjesson Järnesjö och Kristian Hansen har nyligen anslutit sig till inkubatorn med sitt innovativa företag Click-in. Tim, som operativ chef, och Kristian, som VD, leder företaget med en vision att revolutionera byggbranschen med ett nytt patenterat sätt att montera fönster och dörrar. Detta patent är redan godkänt i Europa, USA och Kanada.
Click-in fokuserar på företagskunder och betonar miljö, säkerhet och ergonomi. Deras lösning är inte bara hållbar utan också återanvändbar. Företaget strävar efter att göra byggbranschen till en mer hållbar och säker arbetsplats.
Utmaningar och mål
Trots att produkten lätt imponerar vid demonstrationer, är det inte lika lätt att få den implementerad som standard i byggbranschen. De arbetar aktivt med att hitta partners inom områden som glas och tätning för att kunna få ännu större spridning.
Deras långsiktiga mål är att göra deras produkt till en standardlösning på alla kontinenter, trots att byggbranschen idag använder olika metoder i olika områden. Genom att samarbeta med andra företag runt om i världen hoppas de kunna uppnå detta mål och bygga en företagskultur som speglar deras värderingar och vision.
Tvåkomponentsystem
Click-ins innovativa lösning består av två komponenter: en skruv som fästs i väggen och en bricka som är anpassad efter fönstret. Dessa komponenter ”klickar” i varandra, vilket gör installationen enkel och effektiv.
Inkubatorn och framtiden
Tim och Kristian är nöjda och glada över att vara en del av inkubatorn och dess miljön där de kan samverka med andra startups som genomgår liknande resor. De ser fram emot att utveckla sitt företag vidare och bidra till en mer hållbar framtid inom byggbranschen.
Se deras produktvideo här
Läs mer om Click-In här