Inkubatorföretag lanserar spraybart puder mot lårskav


B.SALUS är inkubatorbolaget som utvecklar ett spraybart kroppspuder mot lårskav. Under sommaren lanserades produkten i B.SALUS e-handel.

– Hela året i inkubatorn har ju varit som en stor förberedelse, säger Jennifer Bonér, grundare av B.SALUS.

Lårskav är vanligt under sommaren och hos personer som är fysiskt aktiva. Uppåt 37 procent av den vuxna befolkningen får lårskav varje år berättar Jennifer Bonér. Därför såg hon behovet av att utveckla ett spraybart puder mot lårskav och under den här sommaren var det dags för lansering.

– Jag har sålt en del produkter. Det varit en lansering som jag byggt på lite allt eftersom.

Lårskav är vanligt under sommaren och när det är fuktigt ute, men det kan även uppstå under vintern och hösten. Där finns det fortfarande ett behov för att identifiera målgruppen.

– Tanken är ju att det är att det här ska vara långsiktigt, nu är det mest en sommarprodukt.

Största utmaningen för B. Salus just nu är att synas och nå ut med produkten samt all marknadsföring.

– Att nå ut med budskapet, det är ju så sjukt mycket varumärken som vill synas. Min utmaning är ju att höras och synas. Vem vet när det dyker upp något annat, säger Jennifer.

Resan och framgången för B.SALUS produkt fortsätter under hösten. Då finns även planer på att börja samarbeta med en återförsäljare inom e-handel.

– Ja, jag har fått en förfrågan från en återförsäljare som har en egen e-handel, som kommer starta upp under hösten.

Text och foto: Gustaf Rossi

Läs mer om B.Salus >

 

Keep yourself updated

Prenumerera på våra utskick för att alltid hålla dig uppdaterad och inte missa någon av våra aktiviteter.