Det kontorslösa företaget som erövrar kunderna

Välkommen till vårens sista Digitala Affärerseminarium där vi får lyssna till Marcus Sandström, grundare av Viseo som fick in kunder värda en miljon kronor per år med hjälp av tjugo medarbetare spridda runt om hela världen.
 
Onsdag den 12 juni 2019
Klockan 12.30-13.30

First Hotell Witt

Om Marcus Sandström
Marcus är grundare till Viseo, en internetmarknadsföringsbyrå som hjälper företag att få fler affärer från Google. Det unika är att samtliga anställda arbetar på distans. De jobbar från bland annat Thailand, Malaysia, USA, Cypern, Spanien, Kroatien och hemifrån. 

Marcus är också medgrundare till Dexter Agency, även det ett distansföretag, som vänder sig till den Amerikanska marknaden, utan att ha något fysiskt kontor i USA. Dexter Agency hjälper större e-handlare att öka sin konverteringsgrad genom bland annat A/B-tester.

Föreläsningen kommer innehålla
– Hur Marcus byggde två bolag med 20 anställda som alla jobbar på distans
– Hur de bygger rutiner för att få det att fungera bra, även i olika tidszoner
– Vilka verktyg de använder på daglig basis
– Hur de fick in kunder värda 1 miljon kronor per år utan att ha träffat dem face to face 

                   

Håll koll på när det händer

Prenumerera på våra utskick för att alltid hålla dig uppdaterad och inte missa någon av våra aktiviteter.