Bli proffs på pitch

Välkommen till en spännande pitchutbildning riktad till, och enbart öppen för, bolag antagna till Kalmar Science Parks inkubatorsverksamhet.
 
Att på ett snabbt och effektivt sätt förmedla hur du skapar värde för andra kan vara skillnaden mellan en vunnen eller förlorad affär. Tillsammans med Ulrik Brandén och Lasse Johansson lär vi oss grunderna i framgångsrikt pitchande så att du på ett övertygande sätt kan berätta historien om din idé eller ditt företag.  

Torsdag 15 november
Klockan 09.00-12.00

Lokal Flundran, Kalmar Science Park
 
I utbildningen varvar vi teori och praktik med individuell rådgivning och slutligen pitchning inför en extern panel. I den inledande föreläsningen går vi igenom:

  • Retoriska grepp
  • Uppbyggnad av en pitch
  • Modeller för hur man skapar ett attraktivt erbjudande 
  • Hur en bra avslutning som leder till handling kan läggas upp
  • Målgruppsanpassningar 
  • Påbyggnad för längre pitchar 
  • Introduktion av mallar, inkl. pitchdeck för investerare

Individuell rådgivning och Extern pitch
Föreläsningen följs av individuell rådgivning som förläggs i nov-dec i samråd med de pitchande bolagen och koncentreras till praktisk, iterativ träning av en 1,5-minuterspitch. Målet är att skapa vassa pitchar och skickliga presentationer som sker i en sista träff inför en extern panel.
 
Har du frågor kontakta Kalle Blohm